X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آموزشگاه زبان کردی

پاسخ به سوالات

۱ - سلام من  دانشجوی زبان شناسی ام چطور میتونم سریع کردی یاد بگیرم ؟ 

 

پاسخ : هیچ زبانی رو نمیشه ساده و سریع یاد گرفت.باید صبر و پشتکار دات. 

 


  2 - با سلام
در کلماتی مانند (پونه) که در آن ها( ن )به شکل خاصی تلفظ میشود آن را باید چطور بنویسیم؟ 

 

پاسخ : برای نوشتن (ن) تنها از همین نشانه استفاده میشود.حق با شماست در تلفظ بعضی کلمات حرف (ن ) کمی عوض میشود اما این یک نوع زیرلهجه است که مشکلی برای نوشتن به همان صورت پیش نمی آورد.3 - حرف (ل) که درشت تلفظ می شود و یا (ر) که دنباله دار تلفظ می شود را باید به صورت تکرار دو (ر) و (ل) نوشت یا یک 7 بالای آنها گذاشت؟


پاسخ : هر کدام را انتخاب کنید صحیح است.در بیشتر جاها دقیقا از دوتایی کردن این حرفا استفاده می شود اما افرادی نیز هستند که روی هر کدام از آنها عدد هشت قرار می دهند.4 - درود بر شما.
پرسش ماموستا:
در فونت لاتین کردی برای حرفی مثل ع نشانه ای وجود ندارد. اینک نمونه ای به زبان کردی به خاطر ندارم و بنابراین از فارسی مثال می آورم. کلمه ای مثل معما یا معمار را باید چگونه نوشت؟
moemma - mêmar
یعنی در واقع ع را مثل الفی در نظر گرفت که گاه کسره گاه فتحه و گاه ضمه می پذیرد


پاسخ : صحبت های شما بسیار متین و صحیح است.آفرین بر شما بانوی پرتلاش و با استعداد.5 - درود بر شما ماموستا.
با برخی واژه ها برخورد کرده ام که معنی آن در فرهنگ هژار نیست. آیا این لطف را در حق شاگرد خود می کنید و معنی آنها را بیان می کنید؟
فونت عربی: دیار بوو به م زووانه شوو ده کا، زور (قل) و (خوریخه ر) بوو
فونت لاتین:
diyar bû bem zuwane şû deka zorr qil u xorrêxer bû


پاسخ : به کسی که در جمعی بتواند برای خود امتیازاتی کسب کند و سریع با مردم صمیمی شود اصطلاحا xorrêxer گفته می شود.یعنی ( خودش کارش را به پیش میبرد ).بچه ایی که خودش رو لوس میکند و یا با خوش زبانی امتیازی کسب می کند بهش میگن xorrêxer.معنی (قل‌) معدل خاصی ندارد و بیشتر با همین xorrêxerکاربرد دارد.( خوب کار خودش رو راه میندازه ) 

6 - درود بر شما ماموستای خوب
پرسشی دارم:
آیا تفاوتی که در گونه های یک لهجه ی خاص در زبان کردی وجود دارد تا چه اندازه است؟
من با افرادی برخورد می کنم که به لهجه ی کرمانجی وسطی(سورانی) صحبت می کنند ولی باز هم با هم تفاوتهایی دارند مثلا اهل بانه به گونه ای، اهل مریوان به گونه ای و اهل سلیمانیه عراق به گونه ای دیگر.مثلا در سلیمانیه به sipas می گویند supas .
ماموستا! کردی بسیار دشوار است ولی بسیار زیباست
  

 

پاسخ : تفاوت لهجه ها در گویشهای زبان کردی مثل تفاوت لهجه اصفهانی و کرمانی با لهجه تهرانی و غیره است.اگرچه به برخی دلایل از جمله ( دوری و ارتباط محدود - نبود واحد مستقل اجتماعی و . . . ) این تفاوت ها در زبان کردی بسی بیشتر قابل مشاهده است.


7 - سلام ( نادیا  )
من کرد هستم و می خواهم نوشتار زبان کردی را ید بگیرم
اگر امکان دارد مرا راهنکایی کنید


دوست عزیز شما با کمک همین وبلاگ میتوانید نوشتار و گفتار کردی را یاد بگیرید


8 - با درود
من نیاز فراوان به یادگیری زبان کردی دارم
ایا چیزی مثل اموزش زبان نصرت موچود هست؟

خیر دوست عزیز همچین چیزی وجود ندارد.شما میتوانید از همین وبلاگ یاد بگیرید


9 - با سلام
یک شرکت در تهران با این شرط که مسلط به خط کوردی قراره منو بفرسته اربیل . می خواستم بپرسم که خط اونجا لاتین است یا مانند خط عذبی و فارسی است و همینطور لحهجه اربیل با سنندج خیلی تفاوت دارد؟ ضمنا من خط کردی را از این وبلاگ یاد گرفتم. با تشکر فراوان

در کردستان عراق هر دو خط رایج هستند اما بیشتر همین نحوه نوشتار عربی کاربرد دارد . لهجه اربیل با سنندج متفاوت است اما شما می توانید به راحتی طی یک ماه آنرا یاد بگیرید.در صورتی که میتوانید از شبکه زاگرس ( از کانال های ماهواره ایی ) استفاده کنیدنظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :